Yerel yüksek teknoloji suç birimleri çalınan kripto para birimini nasıl takip ediyor ve ele geçiriyor?

Sadece birkaç yıl önce, herhangi bir kolluk kuvveti uzmanı kripto para birimlerini takip etme ve ele geçirme konusunda ustaydı.

Kaliforniyalı bir adam bu yıl sahte bir romantizmde yüz binlerce dolarlık kripto para biriminden dolandırıldığında, Erin West parayı takip edip dondurabildi.

Santa Clara County’deki yüksek teknoloji suçları birimine başkanlık eden bölge savcı yardımcısı West, dolandırıcının iade etmenin kolay bir yolunun olmadığı ve bu nedenle yakın zamanda tutuklanma ihtimalinin düşük olduğu bir ülkede yaşadığına inandığını söyledi. Ancak, para farklı bir hikaye.

West, “Bugünlerde ekmek paramız gerçekten kripto para birimini takip ediyor ve onu ele geçirmeye çalışıyor ve kötü adamların onu alamadığımız bir yere taşımasından daha hızlı oraya ulaşmaya çalışıyor” dedi.

West, çoğu kripto para birimi için her işlemi izleyen dijital defterler olan blok zincirleri izleyebilen bir avuç dijital aracı benimsemiş, giderek artan sayıda eyalet ve yerel savcı ve kolluk görevlisi arasında yer alıyor.

West, ekibinin kurbanın parasını bir dijital cüzdandan diğerine geçerken izlediğini ve büyük bir kripto para borsasında sona erene kadar takip ettiğini ve burada dolandırıcının parayı aklamayı veya nakit çekmeyi planladığını söyledi. West borsaya bir emir gönderdi ve kurbana iade etmeyi planladığı parayı dondurdu.

Bu, kripto para birimlerinin suçlular için tam bir nimet olarak görüldüğü birkaç yıl öncesine göre keskin bir geri dönüş. Kripto para birimleri, kullanıcıların bankalar gibi aracılar olmadan internet üzerinden anında para göndermesine olanak tanır. Anonim olarak yapılabilir, çünkü kripto para birimlerini tutan dijital cüzdanların insanların kimliklerine bağlı olması gerekmez.

Ancak kripto para birimlerini kolaylaştıran dijital defterler halka açık olduğu için, kolluk kuvvetleri son yıllarda kripto para birimlerini izlemek için gerekli uzmanlığı kazanmaya başladı ve Bitcoin ve ethereumun önemli sayıda ceza davasında rol oynamasına yol açtı. Bu süre zarfında, bu tür davalar ezici bir çoğunlukla FBI, Gizli Servis, Adalet Bakanlığı ve IRS gibi federal kurumların ilgi alanına girdi.

Bu ajansların, blok zinciri izleme programları ve dost ülkelerdeki meslektaşlarıyla ilişkiler gibi araçlar için büyük bütçeleri var ve bu da genellikle çok uluslu siber suçlara yol açıyor . Ancak, bilgisayar korsanlarının Rusya veya Çin gibi ABD’ye iade edilmeyen ülkelerde yaşaması gibi operasyonların sınırları var .

Şirketin en son iki şeffaflık raporuna göre, ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase’e verilen emir ve mahkeme celbi gibi yasal taleplerin büyük çoğunluğu federal kolluk kuvvetlerinden geliyor . 2020’nin ikinci yarısından 2021’in ilk yarısına kadar tüm ABD kolluk kuvvetlerinden gelen talepler 1.197’den 2.727’ye iki kattan fazla arttı ve en çok eyalet ve yerel talepler arttı.

Cuma günü yayınlanan bir Federal Ticaret Komisyonu raporu , dolandırıcılık ödemelerinde kaybedilen 4 dolardan 1’inin artık para biriminde ödendiğini tespit etti.

Metnin aslına ulaşmak için:

https://www.nbcnews.com/tech/tech-news/local-high-tech-crime-units-are-tracking-seizing-stolen-cryptocurrency-rcna30655