TikTok Devlette Yasaklandı Cihazlar; Özel Sektör de Takip Edecek mi?

Teksas ve Maryland bu hafta, popüler sosyal medya uygulamasına devlete ait cihazlardan erişimi yasaklayan diğer üç eyalete katıldı.

mobil cihaz ekranında tiktok logosu

Teksas bu hafta, sosyal medya uygulamasının kullanıcı cihazlarından hassas verileri toplaması ve potansiyel olarak Çin hükümetinin kullanımına sunmasıyla ilgili endişeler nedeniyle TikTok uygulamasını devlete ait cihazlarda yasaklayan beşinci ABD eyaleti oldu.

Şimdi soru, özel şirketlerin, çalışanların kurumsal verilere ve uygulamalara erişmek için kullandıkları cihazlarda popüler sosyal medya uygulamasının kullanımına benzer kısıtlamalar getirip getirmeyeceğidir.

Kabul Edilemez Risk

Teksas Valisi Greg Abbott Çarşamba günü, tüm devlet kurumlarına TikTok’u devlet tarafından verilen herhangi bir cihazda derhal yasaklama talimatı verdiğini söyledi. Abbott, Teksas Kamu Güvenliği Departmanı’nın onayına tabi olarak, her devlet kurumuna TikTok’un çalışanlara ait kişisel cihazlarda kullanımına ilişkin kendi politikalarını uygulamaları için 15 Şubat 2023’e kadar süre verdiğini söyledi.

Abbott, “Tiktok, kullanıcılarının cihazlarından (internet faaliyetlerini ne zaman, nerede ve nasıl yürüttükleri dahil) büyük miktarda veri topluyor ve bu potansiyel olarak hassas bilgileri Çin hükümetine sunuyor.

Kaynak:

https://www.darkreading.com/application-security/tiktok-banned-on-govt-devices-will-private-sector-follow-suit