Şimdi Güncellemeniz Gereken Android 13 Gizlilik Ayarları

Yaz Sonu kuzey yarımkürede, bu da yeni telefon işletim sistemlerinin geldiği anlamına geliyor. Birkaç hafta içinde Apple, iOS 16’yı dünya çapında milyonlarca iPhone ve iPad’e sunacak. Bu arada Google, Android’in en son sürümünü kullanıma sunmuştur; bazı telefonlarda artık Android 13’ü indirebilirsiniz .

Android işletim sisteminin en yeni sürümü, değişikliklerin çoğunluğu önceki yinelemelerden daha küçük olan “devrimden çok evrim” dir. Ancak Android’in güvenlik ekibi, Android 13’te insanların gizlilik seçeneklerini basitleştirmeye çalışıyor. İşletim sisteminin bu sürümü, uygulama geliştiricileri için kaputun altındaki değişiklikleri ve kullanıcılar için bazı basitleştirilmiş güvenlik seçeneklerini içeriyor.

Muhtemelen telefonunuzdaki gizlilik ve güvenlik ayarlarını düşünmek için fazla zaman harcamazsınız. Ancak, ne zaman yeni bir işletim sistemi indirirseniz, son 12 ayda dokunmadığınız tüm seçenekler arasında gezinmek ve bunlara dokunmak için birkaç dakika harcamaya değer. İşte Android 13’te bakmanız gerekenler.

Uygulama İzinlerini Kısıtlayın
Android 12’de Google , “yakındaki cihaz” izinlerini tanıttı. Bu, kulaklık uygulamanızın, kulaklığınıza kablosuz olarak bağlanmaya çalışırken tam konumunuzu istemesini engellemek için tasarlanmıştır. Android 13, uygulamaların konum verilerinizi toplamak için Wi-Fi izinlerini kullanmasını durdurmak için bu kontrolleri genişletir . Uygulama geliştiricilerin kodlarında, konum bilgilerine erişmek için asla Wi-Fi API’lerini kullanmayacaklarını belirtmeleri gerekir.

Android’in Gizlilik kontrol paneli de güncellendi. Ayarlar > Gizlilik yoluyla erişilebilen pano, uygulamalara kullanmak için verdiğiniz izinleri gösterir; buna kameranıza, kişilerinize ve diğer birçok sensöre ve veri türüne erişebilen uygulamalar dahildir. Artık, yalnızca 24 saat yerine son yedi gün içinde hangi uygulamaların her bir izni kullandığını gösterecek.

Android 13’teki bazı gizlilik değişiklikleri herhangi bir şey yapmanızı gerektirmez, ancak yine de bunları bilmeye değer. Örneğin, uygulamaların daha önce kopyaladığınız bilgileri gözetlememesi için işletim sistemi kısa bir süre sonra pano geçmişinizi otomatik olarak silmeye başlayacaktır. Ayrıca bundan böyle, cihazınıza atanan benzersiz bir kod olan Google’ın reklam kimliğini kullanan uygulamalar, belgelerinde reklam kimliği iznini beyan etmelidir . Google , “Uygulamanız Android 13 veya sonraki sürümlerini hedeflerken bu izni beyan etmezse, reklam kimliği otomatik olarak kaldırılır ve bir dizi sıfırla değiştirilir” diyor .

Fotoğraf Seçici
Başka bir uygulamada çektiğiniz bir fotoğrafı, örneğin Twitter profil fotoğrafı olarak veya görüntüleri arkadaşlarınızla paylaşmak için kullanmak istediğinizde, cihazınız Fotoğraf Seçici’yi kullanır . Bu, cihazınızdaki fotoğrafları içeren bir ekran açar ve bunları bulunduğunuz uygulamada kullanma seçeneği sunar. Android 13’teki yeni gizlilik değişiklikleri, bir uygulamaya tüm fotoğraflarınız ve videolar. Bunun yerine, fotoğraf seçici artık uygulamaya yalnızca izin verdiğiniz fotoğraflara erişme izni verecek.

Ek olarak, Android’in geliştirici sayfaları , uygulamalar diğer uygulamaların oluşturduğu görüntüleri, sesleri veya videoları kullanmak isterse, erişmek istedikleri dosya türlerini açıkça söylemeleri ve bunun olacağına dair size net uyarılar vermeleri gerektiğini belirtir.

Daha Fazla Bildirim Kontrolü
Sürekli bir bildirim barajı gönderen uygulamalardan daha sinir bozucu çok az şey vardır. Ve yakınınızdaki herkesin görmesi için ekranınızda görünmesini istemeyeceğiniz bazı bildirimler var. Bir süredir uygulama bildirimlerini kontrol etmek mümkün olsa da, Android 13 bunu en başından beri kolaylaştırıyor. Şimdi, bir uygulamayı ilk kez açtığınızda veya bir süre sonra ilk kez kullandığınızda, size bildirim göndermesini isteyip istemediğiniz sorulacak. Spam bildirimler, yok olun.

Diğer Güvenlik ve Gizlilik Seçenekleri
Telefonunuzun gizlilik ayarlarını düşünürken, genel korumanızı artırmak için cihazınızın diğer seçeneklerine göz atmak için biraz zaman ayırmaya değer. Kaçırdığınız önceki değişiklikler olabilir. Aşağıdaki ayarların büyük çoğunluğu, Android cihazınızda Ayarlar’ı ziyaret ederek ve ardından belirli seçenekleri izleyerek değiştirilebilir.

Güvenlik bölümünde Android , cihazınızın durumuna ilişkin bir genel bakış sunar. En son güvenlik güncellemesinin ne zaman uygulandığını size gösterecek, bir ekran kilidi ve parmak izi veya biyometrik kilit açma (cihazınız destekliyorsa) ayarlamanıza izin verecek ve Google’ın hesaplarınızın mevcut durumuna bakan daha geniş güvenlik kontrolünden geçmenize izin verecektir. (Bu yılın ilerleyen saatlerinde Android, tüm bu ayarları tek bir yerde toplayacak yeni bir Güvenlik ve gizlilik seçeneği sunacak.)

Gizlilik menüsünde , değiştirmeniz gereken birkaç şey var. Yukarıda açıklandığı gibi Gizlilik panosu , son yedi gün içinde telefonunuzdaki hangi uygulamaların hangi sensörleri ve verileri kullandığını size gösterecektir. Buna baktıktan sonra , telefonunuzun uygulamalara verebileceği tüm sensörler ve veri türlerinin sunulduğu İzin yöneticisi seçeneğine dokunmalısınız. Bunlar, konumunuz ve kamera erişiminizden takviminize ve dosyalarınıza kadar uzanır. İzinlerin her birine bakmalı ve bir uygulamanın çalışması için bunlara gerçekten erişmesi gerekip gerekmediğine karar vermelisiniz.

Sonraki Gizlilik bölümünde, Google konum geçmişini ve Etkinlik kontrollerini açmalısınız . Bu seçeneklerin her ikisi de daha geniş Google hesaplarınızla bağlantılıdır, ancak buradaki ayarlar Google’ın sizinle ilgili hangi verileri tuttuğunu kontrol etmenize olanak tanır – bu çok fazla . Bu seçenekleri kullanarak web ve etkinlik verilerinizi, Google’ın hareketlerinizle ilgili tuttuğu konumları, YouTube arama geçmişi gibi ayrıntıları silebilirsiniz.

Ardından Gizlilik ve Reklamlar’a gidin . Burada , Google’ın telefonunuza atadığı kimliği değiştirmek için Reklam kimliğini sıfırla’yı kullanabilirsiniz . Bu reklam kimliği, web’deki uygulamalar ve reklamcılar tarafından ilgi alanlarınızı izlemek ve size ürkütücü olabilecek kişiselleştirilmiş reklamları göstermek için kullanılır. Reklam kimliğinizi sıfırlamanın yanı sıra , “Uygulamalar artık size kişiselleştirilmiş reklamlar göstermek için bu reklam kimliğini kullanamaz” anlamına gelen Reklam Kimliğini Sil seçeneği de vardır.

Son olarak, dijital gizliliğinaizi ve güvenliğinizi düşünürken , çevrimiçi hayatınızı korumak için bir parola yöneticisi kullandığınızdan ve mümkün olan her yerde çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullandığınızdan emin olmalısınız .

Metnin aslına ulaşmak için:

https://www.wired.com/story/android-13-privacy-security-settings/

Adli Bilişim Uzmanlığı Nedir?

Günümüzde, bilim ve teknoloji alanında ortaya çıkan gelişmeler hızlı ve yoğun bir şekilde artmaktadır. Bu durum bilimsel anlamda uzmanlaşma ve işbölümünün artmasına, yeni uzmanlık alanlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bilim ve teknoloji alanında ortaya çıkan bu uzmanlaşma, insanlar arası ilişkilerin de gün geçtikçe karmaşıklaşmasına ve uyuşmazlıkların çoğalması sonucunu doğurmuştur. Bu teknolojik gelişmelerin artmasına paralel olarak yargı organları önüne taşınan uyuşmazlıklar da artık eskisi kadar basit, herkesçe bilinen konular olmaktan çıkmıştır [08].

Adli bilişimin temel amacı; potansiyel olarak görülen yasal ve elektronik delillerin sırasıyla keşfedilmesi, toplanması, analiz edilmesi ve yargı sürecinin kullanımına sunulması olarak tanımlanabilir. Bir başka deyişle, adli bilişim, ihtiyaç duyulan sayısal delillerin elde edilmesini sağlamaktadır. Bununla beraber, adli bilişimin amacı da bilirkişilik de olduğu gibi adli birimlere sayısal delilleri eksiksiz ve tarafsız bir biçimde sunulmasıdır. Bu açıdan bakıldığında, adli bilişim bir kanaat içermeyen, tamamen teknik bir inceleme yöntemidir.

Bilirkişi, yaptığı inceleme sırasında iki şekilde hareket eder. Bunlardan ilki sahip olduğu özel ve teknik bilgiyi mahkemeye aktarmaktır. İkincisi ise özel ve teknik bilgisini olaylara uygulayarak birtakım sonuçlara ulaşmaktır. Bu ikinci durum aslında hakimlerin yapması gereken bir görevdir. Olayları tespit etmek ve birtakım kuralları ve bilgileri olaylara uygulamak yargılama işlevinin ta kendisidir. Ancak özel ve teknik bilgi söz konusu olduğunda bunu hakimden beklemek her zaman mümkün olmaz [08].

Kaynak: http://adlibilisimankara.com.tr/wp-content/uploads/2022/09/08BilirkisilikveTarafBilirkisiligi.pdf