Rus merkez bankası kripto yatırımlarını yasaklamaya çalışıyor

Finans yetkililerinin, tüm kripto para birimlerinin “tamamen reddedildiğini” dile getirdikleri bildirildi.

Kremlin’de herhangi bir kripto bulmayı beklemeyin.

Rusya merkez bankası, finansal otoritenin Bitcoin ve diğer dijital belirteçlere yönelik uzun süredir devam eden şüpheciliğini artırarak kripto para yatırımlarını yasaklamaya çalışıyor . Yasak, gelecekteki işlemleri engelleyecek, ancak mevcut sahiplerini portföylerini elden çıkarmaya zorlamayacaktı.

Rusya’daki yetkililer, kripto para birimlerinin kara para aklama ve terörizmi finanse etmek için kullanılabileceğini uzun zamandır tutuyorlar. Bir kaynak Reuters’e bankanın mevcut pozisyonunun tüm kripto para birimlerinin “tamamen reddi” olduğunu söyledi. (Ancak, kendi başına bir ruble destekli dijital para birimi üzerinde çalışıyor ve 2019’da ülkenin 2016 ABD seçimlerine müdahale için yaptırımların etkisini sınırlamak için kriptoya yatırım yaptığı bildirildi .)

Bununla birlikte, ülkenin merkez bankası 2020’de dijital para birimlerine yasal statü verdi. Ancak bunları bir ödeme aracı olarak kullanmayı yasakladı.

Bu daha büyük yasağı tasarlarken, merkez bankası bu haftanın başlarında Rusya’daki yatırım fonları için yeni kurallar yayınladı ve fonların kripto para birimlerine veya “değeri dijital para birimlerinin fiyatlarına bağlı olan finansal araçlara” yatırım yapmasının yasak olduğunu söyledi.

Kripto ticareti, Rusya’da dikkate değer bir iştir . Her yıl, yaklaşık 5 milyar dolarlık kripto işlemi gerçekleşmektedir ve bir tahmine göre, nüfusun yaklaşık %12’si halihazırda kriptoya sahiptir (ABD nüfusunun %8’inden biraz fazlasına kıyasla).

Olası darbe Çin’in arkasından geliyor çabaları Ramping için kripto madencilik yasaklama bu yılın başlarında. Eylül ayında, o ülkenin merkez bankası tüm kripto para işlemlerinin yasa dışı olduğunu ve yasaklanması gerektiğini söyledi.

Metnin aslına ulaşmak için:

https://fortune.com/2021/12/16/russian-central-bank-crypto-ban/amp/