INTERPOL İlk Küresel Polis Metaverse’ini Başlattı

Canlı bir gösteride, INTERPOL Kapasite Geliştirme ve Eğitim Müdürlüğü’nden uzmanlar, bir Metaverse sınıfında INTERPOL yeteneklerini kullanarak seyahat belgesi doğrulama ve yolcu tarama konusunda bir eğitim kursu verdi. Öğrenciler daha sonra yeni kazandıkları becerileri sanal bir sınır noktasında uygulayabilecekleri bir havaalanına ışınlandı.

Genel Sekreter Jürgen Stock, “Yeni bir dünyaya giriyor olabiliriz, ancak taahhüdümüz aynı kalıyor” dedi. (INTERPOL)

Yeni Delhi’deki 90. INTERPOL Genel Kurulu’nun sürpriz bir oturumunda, küresel polis teşkilatı, dünya çapında kolluk kuvvetleri için özel olarak tasarlanmış ilk Metaverse’i tanıttı.

Tamamen çalışır durumda olan INTERPOL Metaverse, kayıtlı kullanıcıların herhangi bir coğrafi veya fiziksel sınır olmaksızın Fransa’nın Lyon kentindeki INTERPOL Genel Sekreterliği genel merkezinin sanal faksını gezmelerine, avatarları aracılığıyla diğer memurlarla etkileşime girmelerine ve hatta adli soruşturma ve diğer konularda kapsamlı eğitim kursları almalarına olanak tanır. polislik yetenekleri.

INTERPOL Metaverse, INTERPOL Secure Cloud aracılığıyla sağlanır ve tarafsızlığını sağlar. İnteraktif oturum sırasında, Yeni Delhi’deki Genel Kurul delegeleri, sanal gerçeklik kulaklıklarını kullanarak avatarlar aracılığıyla Lyon binasına dijital olarak girebildiler.

“Birçoğu için Metaevren soyut bir geleceğin habercisi gibi görünüyor, ancak ortaya çıkardığı sorunlar, INTERPOL’ü her zaman motive eden konulardır – üye ülkelerimizi suçla mücadelede desteklemek ve dünyayı sanal olsun ya da olmasın, içinde yaşayanlar için daha güvenli hale getirmek.” INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock dedi. Genel Sekreter, “Yeni bir dünyaya giriyor olabiliriz, ancak taahhüdümüz aynı kalıyor” dedi.

Bir takip paneli tartışmasında INTERPOL, küresel sahnede kanun uygulayıcıların endişelerini temsil etmek için Metaverse üzerinde bir Uzman Grubunun kurulduğunu da duyurdu – bu yeni sanal dünyanın tasarım gereği güvenli olmasını sağlamak.

Oyuncular için basit bir alet olmaktan çok uzak olan Metaverse, genellikle internetin gelişimindeki potansiyel bir sonraki aşama olarak tartışılıyor. Teknoloji araştırma firması Gartner’a göre, 2026’ya kadar her dört kişiden biri Metaverse’de çalışmak, okumak, alışveriş yapmak ve sosyalleşmek için günde en az bir saat geçirecek.

Yeni yayınlanan INTERPOL Küresel Suç Trendi raporunun gösterdiği gibi, dijitalleşme hızı arttıkça suç da giderek daha fazla çevrimiçi ortama taşınıyor. Fiziksel dünyamızın sınırları dijital – ve görünüşte sınırsız – bir alana doğru daha da ilerlerse, panel tartışması şu soruyu sordu: ‘Kolluk kuvvetleri toplulukları korumaya ve hukukun üstünlüğünü garanti etmeye nasıl devam edebilir?’

Polis, tehditler konusundaki farkındalığını nasıl artırabilir ve aynı zamanda fırsatlardan nasıl yararlanabilir?

Suçlular Metaverse’den yararlanmaya başladı bile. Metaverse’i tanımlama ve yönetme girişiminde INTERPOL, Meta, Microsoft ve diğerleri ile ortak olan Dünya Ekonomik Forumu, sosyal mühendislik dolandırıcılıklarının, şiddetli aşırılıkçılığın ve yanlış bilgilerin belirli zorluklar olabileceği konusunda uyardı.

Metaverse kullanıcılarının sayısı arttıkça ve teknoloji daha da geliştikçe, olası suçların listesi yalnızca potansiyel olarak çocuklara karşı suçları, veri hırsızlığını, kara para aklamayı, mali dolandırıcılığı, kalpazanlığı, fidye yazılımını, kimlik avını ve cinsel saldırı ve tacizi içerecek şekilde genişleyecektir.

Kolluk kuvvetleri için, bu tehditlerin bazılarının önemli zorluklar yaratması muhtemeldir, çünkü fiziksel dünyada suç sayılan tüm eylemler, sanal dünyada işlendiğinde suç olarak kabul edilmez.

INTERPOL’ün Teknoloji ve Yenilik İcra Direktörü Madan Oberoi, “Bu riskleri en baştan belirleyerek, gerekli yönetişim çerçevelerini şekillendirmek ve gelecekteki suç pazarlarını tam olarak oluşmadan kesmek için paydaşlarla birlikte çalışabiliriz” dedi. “Yalnızca bu konuşmaları şimdi yaparak etkili bir yanıt oluşturabiliriz.”

Metaverse, özellikle uzaktan çalışma, ağ oluşturma, suç mahallerinden kanıt toplama ve koruma ve eğitim verme açısından kolluk kuvvetleri için birçok faydaya sahiptir.

Metaverse’deki kapasite geliştirme, öğrencilere işbirliği ve ağ oluşturma için daha fazla fırsat sunarak, daldırma yoluyla daha fazla katılım sağlayarak ve uygulamalı etkinliklere olanak sağlayarak, özellikle umut vaat ediyor.

Canlı bir gösteride, INTERPOL Kapasite Geliştirme ve Eğitim Müdürlüğü’nden uzmanlar, bir Metaverse sınıfında INTERPOL yeteneklerini kullanarak seyahat belgesi doğrulama ve yolcu tarama konusunda bir eğitim kursu verdi. Öğrenciler daha sonra yeni kazandıkları becerileri sanal bir sınır noktasında uygulayabilecekleri bir havaalanına ışınlandı.

INTERPOL’ün Teknoloji ve Yenilik İcra Direktörü Bay Oberoi, “Metaverse, kolluk kuvvetleri için muazzam sonuçlarla günlük hayatımızın her yönünü dönüştürme potansiyeline sahip” dedi.

“Ama polisin Metaverse’i anlaması için onu deneyimlememiz gerekiyor.”

Kaynak:

https://www.hstoday.us/subject-matter-areas/law-enforcement-and-public-safety/interpol-launches-first-global-police-metaverse/