2023 İçin Siber Suç (ve Güvenlik) Tahminleri

2023 Siber Güvenlik Tahminleri

Tehdit aktörleri en son teknolojilere, uygulamalara ve hatta veri gizliliği yasalarına uyum sağlamaya devam ediyor ve güçlü siber güvenlik önlemleri ve programları uygulayarak bir adım önde olmak kuruluşların elinde.

İşte 2023’te siber suçların nasıl gelişeceğine ve önümüzdeki yıl kuruluşunuzu güvence altına almak ve korumak için neler yapabileceğinize bir göz atın.

Dijital tedarik zinciri saldırılarında artış#

Tedarik zincirlerinin hızlı modernizasyonu ve dijitalleşmesiyle birlikte yeni güvenlik riskleri ortaya çıkıyor. Gartner , 2025 yılına kadar dünya çapındaki kuruluşların %45’inin yazılım tedarik zincirlerine yönelik saldırılara maruz kalacağını tahmin ediyor; bu, 2021’e göre üç kat artış demek. Daha önce, tedarik zincirleri olmadığı için bu tür saldırıların gerçekleşmesi pek olası değildi. internete bağlanıldı. Ancak artık öyle olduklarına göre, tedarik zincirlerinin düzgün bir şekilde güvenceye alınması gerekiyor.

Yazılım tedarik zincirlerinde yeni teknolojinin tanıtılması, henüz tanımlanmamış ancak kuruluşunuzu 2023’te korumak için ortaya çıkarılması gereken güvenlik açıkları olduğu anlamına gelir.

Teknoloji yığınınıza yeni yazılım tedarik zincirleri eklediyseniz veya bunu gelecek yıl içinde yapmayı planlıyorsanız, güncel siber güvenlik yapılandırmalarını entegre etmeniz gerekir. Güvenlik önlemlerinin doğru bir şekilde uygulandığından emin olmak için dijital tedarik zincirleri konusunda deneyimi olan kişi ve süreçleri istihdam edin.

Mobile özgü siber tehditler artıyor#

İş yerlerinde akıllı telefon kullanımının artmasıyla mobil cihazların siber saldırılar için daha büyük bir hedef haline gelmesi şaşırtıcı değil. Aslında, Verizon Mobile Security Index (MSI) 2022’ye göre, mobil cihazları içeren siber suçlar geçen yıl %22 arttı ve yeni yıl öncesinde herhangi bir yavaşlama belirtisi görülmedi.

Bilgisayar korsanları mobil cihazlara girerken, SMS tabanlı kimlik doğrulama kaçınılmaz olarak daha az güvenli hale geldi. Görünüşte en güvenli şirketler bile mobil cihaz saldırılarına karşı savunmasız olabilir. Örnek olarak, Uber ve Okta da dahil olmak üzere birçok büyük şirket, yalnızca geçen yıl tek seferlik parolaları içeren güvenlik ihlallerinden etkilendi.

Bu, SMS tabanlı kimlik doğrulamasına güvenmekten uzaklaşma ve bunun yerine daha güvenli olan çok faktörlü kimlik doğrulamaya (MFA) geçme ihtiyacını gerektirir. Bu, zamana duyarlı belirteçler kullanan bir kimlik doğrulayıcı uygulamasını veya donanım ya da cihaz tabanlı daha doğrudan kimlik doğrulayıcıları içerebilir.

Kuruluşların, kullanıcı kimliğini doğrulamaya yardımcı olan yazılımları uygulayarak cepheden başlayan saldırıları önlemek için ekstra önlemler almaları gerekir. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2022 Küresel Riskler Raporu’na göre, siber güvenlik olaylarının %95’i insan hatasından kaynaklanıyor. Bu gerçek tek başına doğrulama söz konusu olduğunda insan hatası olasılığını azaltan bir yazılım prosedürüne olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Specops’un Güvenli Hizmet Masası gibi bir aracın uygulanması , yardım masasını hedefleyen sosyal olarak tasarlanmış saldırılardan kaynaklanan güvenlik açıklarını azaltmaya yardımcı olur ve hizmet masasında insan hatası riski olmadan güvenli bir kullanıcı doğrulaması sağlar.

Bulut güvenliğini ikiye katlayın#

Daha fazla şirket bulut tabanlı etkinlikleri tercih ettikçe, bulut güvenliği – bulutta depolanan bilgileri koruyan herhangi bir teknoloji, politika veya hizmet – 2023 ve sonrasında en önemli öncelik olmalıdır. Siber suçlular, teknolojiler geliştikçe daha sofistike hale gelir ve taktiklerini geliştirir; bu, kuruluşunuzda bulut güvenliğine daha sık güvendiğiniz için çok önemlidir.

Bulut tabanlı siber suçlara karşı en güvenilir koruma sıfır güven felsefesidir. Sıfır güvenin arkasındaki ana ilke, her şeyi otomatik olarak doğrulamak ve esasen bir tür yetkilendirme veya denetim olmadan kimseye güvenmemektir. Bu güvenlik önlemi, bulutta depolanan verileri ve altyapıyı tehditlerden korumak söz konusu olduğunda kritik öneme sahiptir.

Hizmet olarak fidye yazılımı kalıcı olarak burada#

Fidye yazılımı saldırıları endişe verici bir oranda artmaya devam ediyor. Verizon’dan alınan veriler, fidye yazılımı ihlallerinde yıldan yıla %13’lük bir artış keşfetti. Fidye yazılımı saldırıları da giderek daha fazla hedef haline geldi – FBI’a göre sağlık, gıda ve tarım gibi sektörler kurban edilecek en son sektörler.

Fidye yazılımı tehditlerindeki artışla birlikte, Hizmet Olarak Fidye Yazılımının (RaaS) artan kullanımı geliyor. Bu büyüyen fenomen, fidye yazılımı suçlularının altyapılarını diğer siber suçlulara veya gruplara kiralamasıdır. RaaS kitleri, tehdit aktörlerinin saldırılarını hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde gerçekleştirmelerini daha da kolaylaştırır; bu, siber güvenlik protokolleri ve prosedürlerine liderlik eden herkes için mücadele etmek için tehlikeli bir kombinasyondur. RaaS kullanan tehdit aktörlerine karşı korumayı artırmak için son kullanıcılarınızdan yardım alın.

Son kullanıcılar, fidye yazılımı saldırılarına karşı kuruluşunuzun ön saflarıdır, ancak korunmalarını sağlamak için uygun eğitime ihtiyaçları vardır. Siber güvenlik prosedürlerinizin açıkça belgelendiğinden ve düzenli olarak uygulandığından emin olun, böylece kullanıcılar güvenlik ihlallerine karşı uyanık ve uyanık kalabilir. Kuruluşunuzda parola politikası yazılımı , mümkün olduğunda MFA ve e-posta güvenliği araçları gibi yedekleme önlemleri kullanmak da son kullanıcı siber güvenliği üzerindeki yükü azaltabilir.

Veri gizliliği yasaları daha katı hale geliyor; hazır olun#

2023’te veri gizliliği yasalarından bahsetmeden siber güvenlikten söz edemeyiz. Önümüzdeki yıl birçok eyalette yürürlüğe girecek olan yeni veri gizliliği kanunları ile uyumlu olduklarından emin olmak için mevcut prosedürlerinizi ve sistemlerinizi değerlendirmenin zamanı geldi. Eyalete özgü bu yeni yasalar yalnızca başlangıçtır; Önümüzdeki yıllarda daha fazla eyaletin yeni gizlilik yasaları geliştirmesi muhtemel olduğundan, şirketlerin uyumluluklarını gözden geçirmeleri akıllıca olacaktır.

Veri gizliliği yasaları, genellikle şirketlerin verileri depolama ve işleme yöntemlerinde değişiklik yapılmasını gerektirir ve bu yeni değişikliklerin uygulanması, dikkatli bir şekilde uygulanmadığı takdirde sizi ek risklere maruz bırakabilir. Kuruluşunuzun yukarıda belirtildiği gibi sıfır güven de dahil olmak üzere uygun siber güvenlik protokollerine bağlı olduğundan emin olun.

Kaynak:

https://thehackernews.com/2022/12/cybercrime-and-security-predictions-for.html